Novinky: Pridal som novú sekciu na webe - Turistika
Sitepoint logo

Modifikácia laptopových adaptérov na iné napätie

Laptopové napájacie adaptéry sú veľmi kompaktné, efektívne a spoľahlivé zdroje napätia so slušným výkonom. Tie menšie majú bežne 65W, tie trochu väčšie aj 90W či 120W, napätie býva väčšinou od 17 – 19V. Keďže ich mám v práci prebytok (občas zlomený kábel), napadlo ma upraviť ich na 12V, alebo akékoľvek iné potrebné napätie. Na hackaday.io bol o tom super článok, takže som sa do toho pustil a uspel. Na úvod trochu teórie…

Všetko sú to spínané zdroje, rozdelené na primárnu časť s usmerneným sieťovým napätím (životu nebezpečné) a sekundárnu časť, kde je aj regulácia. Buď sa používa externý zdroj programovateľného napätia TL431 a kompatibilné, alebo je súčasťou riadiaceho obvodu, často v SOP-8 púzdre.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt psu block diagram
Bloková schéma spínaného zdroja

Najťažšie je paradoxne asi rozobrať zdroj, ktorý nebol nikdy plánovaný aby sa otvoriť dal. Na YouTube niekto ukazoval, že bočné spoje treba so štetcom ponatierať technickým benzínom, mne sa ale osvedčilo opatrne chytiť zdroj do zveráku a orezávacím nožom prerezať bočné hrany. Minimálne na HP zdrojoch je po bokoch ešte hrubá hliníková fólia slúžiaca zrejme ako tienenie a chladenie. Pre bežne zručného kutila by to nemal byť problém.

Nebudem zachádzať veľmi do teórie, chcem vysvetliť hlavne ako upraviť „ľubovoľný“ zdroj bez schémy. Zásadná vec je, že musíme identifikovať delič napätia z dvoch rezistorov, pričom ich spoločný bod je pripojený na TL431 alebo riadiaci obvod, zvyšné dva na záporný a kladný výstupný pól. Občas to ide pohľadom, inokedy pomôže multimeter s funkciou „continuity test“ – pípanie 🙂 Vyznačil som na schéme výstupné vetvy modrou a červenou, žltou farbou výstup z rezistorového deliča, to isté aj na fotke zdroja.

ADP-36EH_DAP6A – 36W zdroj od Delta Electronics
Adaptér HP PA-1650-32HT

Ak sa vám nepodarí rezistory dohľadať sledovaním cestičiek na plošnom spoji, použite multimeter. Ak už ste na správnej stope, prichádza na rad kontrola. Pomocou vzorca

alebo online kalkulačky si skontrolujete či výsledné napätie zodpovedá výsledku výpočtu. Občas môže byť komplikovanejšie rozkódovať hodnoty, hlavne na SMD rezistoroch vo veľkosti 0603, kde sa používa EIA-96 značenie, z ktorého na prvý pohľad nie je čitateľná hodnota, ale máme zase bambilión online kalkulačiek.

Na mojom konkrétnom zdroji som našiel dva rezistory zrovna s EIA-96 kódmi 51C (33.2k) a 66B (4.75k) čomu zodpovedalo výsledné napätie 19.9V, napriek tomu, že v špecifikácii adaptéru píšu 19V – reálne zmerané bolo ale naozaj 19.9V .

Možnosti máme dve – buď zmeniť jeden z rezistorov tak „aby dobre bolo„, alebo obidva. Ideálne je netrýzniť zdroj v zmysle, že z originál 19V sa ho budeme snažiť upraviť na 3.3V, ale upraviť 19V na 12V alebo 24V je v norme. Ja som potreboval 12V, takže mi vyšli dve možnosti – zmeniť R12 na 8k2 alebo R13 na 18k.

Všimnite si že v prvom výpočte je výstupné napätie 12.6V, čo je ale stále v pohode (dokonca aj v 5% tolerancii) pre moderné zariadenia – tie si interne z nich aj tak vyrobia potrebné napätie (3.3V, 5V, 1.8V…) – ale vďaka tomu, že som netrval na presných 12V, mi vyšla hodnota pre R12 8k2 čo je hodnota už v sérii E12. Druhá možnosť bola zmeniť R13 na 18k, čo je hodnota taktiež v E12. Prečo na to spomínam? Mám doma na krabicu rôznych dosiek z kadejakých prístrojov a tie kanibalizujem ako zdroj SMD súčiastok. A je ľahšie hľadať štandardnú hodnotu, ako v EIA-96 hľadať s lupou po 20 doskách 0805 rezistor s kódom 91B (8.66k) aby mi vyšlo presne 12V 🙂

Potom ako máme vhodného darcu na transplantáciu, stačí už len lupa/okuliare, teplovzduch, pinzeta, flux a pevnú ruku. V mojom prípade to bol 0603 rezistor 183 (18k) z nejakého set-top boxu 🙂

Po kontrolnom premeraní je výstupné napätie presne ako vypočítané, takže rovných 12V. Poznámka na záver – v rámci šetrenia alebo pri zvyšovaní účinnosti inžinieri vynechali vybíjací rezistor s veľkým odporom, ktorý býva pripojený paralelne ku vstupnému filtračnému kondenzátoru, ktorý je dimenzovaný na 400V. Takže som tých 310V vybil do svojho ukazováka…

Prajem veľa úspechov a prikladám ďalšie dve realizované úpravy.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *