Novinky: Pridal som novú sekciu na webe - Turistika
Sitepoint logo

Ako som výhodne kúpil nefunkčný NAS Synology DS214+

Ak kupujete cez pol republiky niečo podozrivo lacné (NAS Synology DS214+ bez adaptéra za 90€), tak je to za a) ukradnuté, alebo za b) nefunkčné. c) „kúpa roka“ – to sa stáva len občas. V mojom prípade to bolo b) – nefunkčné.

Po prvotnom sklamaní som začal dumať čo s tým, lebo modrá LED síce svietila, ale žiadne pípanie ani blikanie sa nedialo. Vďaka Google som objavil vyvedené piny na sériovú konzolu, pripojil som sa cez USB/UART a odskúšal pozíciu RX a TX – GND bolo jasné. Po zapojení do elektriny to na mňa vybaflo U-boot a na konci snaženia bolo:

Z toho už aj menej bystrému došlo, že je porušený obraz ramdisku a treba tam dostať nový. Veľa týchto ARM-based procesorov má napevno naprogramovaný nejaký recovery bootloader, ako aj dávnejšie spomínaný M806 Miracast adaptér RK2928. Tu stačilo stlačiť klávesu (Press Ctrl+C to abort autoboot in 1 second) predtým ako sa vôbec nahral kernel a potom nastaviť lokálnu IP NASka, IP TFTP servra (moje PC), pripraviť súbory a uploadnúť. Kernel a ramdisk sa dajú vyextrahovať z firmware súboru (pat file). Skrátim trochu moje trápenie – stále sa mi nedarilo, lebo som nahrával iba ramdisk a ten si samozrejme nerozumel s existujúcim kernelom. Takže keď mi to konečne došlo, nahral som rovnakú verziu kernel (zImage) aj ramdisk (rd.bin) a voilá, celé sa to pekne rozbehlo a potom už len pekne online cez Synology DSM konzolu urobiť plný update, aby sa všetko nahralo tam kam treba.

Bootlog ani nejaké screenshoty nemám, a nepôjdem to teraz kvôli článku zase bricknúť 🙂 Ak budú otázky, smelo do diskusie!

Aktuálne sa v NASku točia 2x 4TB Seagate NAS disky – neskôr napíšem čo všetko to dokáže!

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *