Ak prejdeme od blikania LED ku niečomu užitočnejšiemu, prídu situácie, kedy treba spínať vyššie výkony (LED pás, ovládanie krokových motorov…). Siahodlhý popis čo je MOSFET a ako pracuje nechám na Wikipediu/Google. Zameriam sa skôr na rozdiely medzi „logic level“ MOSFETmi a klasickými.
MOSFET je ovládaný napätím na gate, na rozdiel od prúdu na báze pri bipolárnych tranzistoroch. Vo webshope uvidíme často len parametre Vds, Id a Rds(on) – maximálne spínané napätie, maximálny spínaný prúd a odpor pri zapnutí. To je ale veľmi zjednodušené, treba si pozorne prečítať datasheet a pozrieť charakteristiky pri rôznych frekvenciách a Vgs (napätie na Gate). Vgs threshold je napätie na Gate, kedy začína tranzistor viesť prúd, ale ten je len zlomkom Id(max). Ako príklad uvediem STP36NF06 (N-channel 60V – 0.032Ω – 30A).
Ak by sme tento MOSFET budili priamo z Arduina (cez odpor, samozrejme), vedeli by sme spínať prúd maximálne 10A. Vedeli by sme ho samozrejme použiť, ale museli by sme medzi Arduino a MOSFET pridať tzv. totem-pole budič, prikladám v angličtine link na vysvetlenie, prípadne po slovensky, ale trochu komplikovanejšia verzia.
Ako druhý príklad IPB10N03L (N-channel 30V – 0.0089Ω – 73A). Ten má uvedené, že je „logic-level“. V skratke to znamená, že má tak nízke prahové Ugs, že napätie okolo 4.2V stačí na plné saturovanie, pri 3.3V dokáže preniesť cca 20A a pri 5V dokonca 125A. Ak sa teda chcete vyhnúť použitiu budiča, vyberte si „logic-level“ MOSFET, napríklad známa séria IRLZ24,34.
Praktický príklad nabudúce 🙂
Pridaj komentár